Dworek Szaniawskiego

W cichej, spokojnej okolicy, gdzie jedynym hałasem jest bzyczenie komarów, spomiędzy gęstej roślinności wyłaniają się ruiny posiadłości rodziny Szaniawskich. Do tego uroczego miejsca można dostać się pieszo lub rowerem. Obie opcje są atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, szczególnie w ciepłe dni, gdyż większość drogi jest zalesiona, urozmaicona licznymi wzniesieniami i miłymi dla oka widokami płynącej obok Narwi.

 

Historia dworku jest atrakcyjniejsza niż same pozostałości, gdyż tych z każdym rokiem ubywa. Jednakże wycieczka do tego miejsca nie będzie stratą czasu, jako że trasa prowadzi przez rezerwat przyrody. Obserwacja okolicznej flory zapewni odpoczynek od codziennego, miejskiego zgiełku. Dworek został wzniesiony w roku 1838, razem z pobliskim młynem parowym, w owym czasie największym i najnowocześniejszym w całej Europie. Pod koniec XIX wieku obiekt zajął Adam Zygmunt Szaniawski, który wraz z żoną zamieszkał w dworku. Posiadłość uległa pożarowi w roku 1977, kiedy to dworek zamieszkiwał dramaturg i felietonista Jerzy Szaniawski. Przed bankructwem rodzinę uratowało istniejące w Zegrzynku letnisko, założone w dawnych latach ze względu na liczne wizyty gości. W swoim czasie pojawiali się tu m.in. Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa czy Ignacy Kraszewski. Po śmierci Szaniawskiego dworek spłonął doszczętnie, a po posiadłości pozostały jedynie ruiny.

 

Właśnie te ruiny tworzą razem z rezerwatem niezwykłą aurę. Budzą zachwyt nad okolicą, bardziej niż nad zwykłym lasem, dlatego też Wąwóz Szaniawskiego jest tak chętnie odwiedzany nie tylko przez turystów, ale również mieszkańców miasta.

 

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską za środków finansowych Europejskiego
Funduszu Rybackiego Zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

europejski fundusz rybacki po ryby 2007-2013

Copyright © 2014-2021 jezioro24.pl. Realizacja: CREATIVE-IT, Pozycjonowanie stron: SeoBusiness.pl