Jezioro

Każdego roku Jezioro Zegrzyńskie staje się miejscem wytchnienia dla tysięcy ludzi; w okolicy znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Wysokiej frekwencji sprzyja dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna połączona z Warszawą, co daje szanse na przyjazd ludziom z całej Polski. W okresie letnim Jezioro przeistacza się w istny raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych.

 

Jezioro Zegrzyńskie to zbiornik retencyjny powstały w 1963 roku w wyniku przegrodzenia koryta Narwi zaporą w Dębem. Powierzchnia zbiornika wynosi 3030 ha, szerokość dochodzi do ok. 3,5 km, pojemność to ponad 94 mln km3. Jezioro otoczone jest lasami sosnowymi, swoje siedliska ma tu ptactwo wodne, tj. rybitwy, mewy, łabędzie, perkozy i kaczki. W głębinach jeziora można znaleźć wiele gatunków ryb, począwszy od tradycyjnego leszcza czy karpia, kończąc na rybie sapie, która przypłynęła do Polski z Morza Czarnego i która występuje jedynie w dwóch zbiornikach w Polsce. Zalew Zegrzyński jest znany również z wodnego potwora zwanego Paskudą Zegrzyńską, w latach 80. zeszłego wieku odkrytą przez dziennikarza PR I Polskiego Radia, Wojciecha Mazurkiewicza. Plotka głosi, że ze względu na brudne wody jeziora Paskuda odżywia się ściekami. Potwór okazał się wymysłem dziennikarzy, którzy chcieli stworzyć polski odpowiednik straszydła z Loch Ness.

 

Jezioro Zegrzyńskie stało się miejscem popularnym i chętnie odwiedzanym, nie tylko przez przyjezdnych, którzy mogą oderwać się od miejskiego zgiełku, ale również przez mieszkańców, jako doskonałe miejsce na spacer czy spędzenie wolnego dnia przy tafli wody.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską za środków finansowych Europejskiego
Funduszu Rybackiego Zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

europejski fundusz rybacki po ryby 2007-2013

Copyright © 2014-2021 jezioro24.pl. Realizacja: CREATIVE-IT, Pozycjonowanie stron: SeoBusiness.pl