Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Kościół w Nieporęcie pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny wybudowany został w latach 1661-1667 z fundacji króla Jana Kazimierza II Wazy. Świątynia wybudowana została w stylu barokowym, na planie krzyża łacińskiego.

 

Elewacja frontowa rozczłonkowana jest pilastrami i niszami oraz zwieńczona trójkątnym szczytem. Wewnątrz  znajdują się trzy ołtarze; w środkowym ołtarzu widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a nad nim obraz św. Karola Boremeusza. Z prawej strony ołtarza stoi marmurowa chrzcielnica. Do północnej zakrystii prowadzi portal z czarnego marmuru z herbem Wazów, który jest widomym znakiem fundacji króla.

 

Na placu przed kościołem znajduje się figura Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych, ufundowana w 1863 r. przez Jakuba Dębkowskiego, który ofiarował ją jako votum za szczęśliwe ocalenie i powrót do domu. Na postumencie widnieje napis: „Pocieszycielko strapionych módl się za nami”. By przywrócić jej dawny, piękny wygląd została ona w 2002 roku poddana konserwacji.

 

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską za środków finansowych Europejskiego
Funduszu Rybackiego Zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

europejski fundusz rybacki po ryby 2007-2013

Copyright © 2014-2021 jezioro24.pl. Realizacja: CREATIVE-IT, Pozycjonowanie stron: SeoBusiness.pl