Kościół w Woli Kiełpińskiej

                Będąc w Woli Kiełpińskiej warto znaleźć chwilę czasu na zwiedzenie neobarokowego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego. Został on wybudowany z fundacji Jadwigi i Macieja Radziwiłłów w latach 1895 – 1899.
                Ta jednonawowa świątynia łączy w sobie zarówno cechy architektury renesansowej jak i klasycystycznej. To jedyny przykład XIX-wiecznej architektury sakralnej w powiecie legionowskim. Ołtarz główny przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Z Włoch zostały przywiezione oryginalne stacje drogi krzyżowej. W prezbiterium są umieszczone również płaskorzeźby czterech Ewangelistów w postaci medalionów.
                Świątynia posiada również cztery ołtarze boczne. W jednym z nich znajduje się najstarszy obraz w Woli Kiełpińskiej, wizerunek św. Judy Tadeusza. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują epitafia rodu Krasińskich przeniesione z kościoła w Zegrzu. W świątyni znajduje się również miejsce pochówku księcia Macieja Radziwiłła, o czym przypomina epitafium z różowego marmuru ozdobione herbem rodowym Radziwiłłów.

 

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską za środków finansowych Europejskiego
Funduszu Rybackiego Zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

europejski fundusz rybacki po ryby 2007-2013

Copyright © 2014-2021 jezioro24.pl. Realizacja: CREATIVE-IT, Pozycjonowanie stron: SeoBusiness.pl