Kościół Zwiastowania NMP

Rzymskokatolicki kościół w Serocku jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w okolicach miasta. Przyciąga turystów zwłaszcza nietuzinkowymi widokami – zachwyca zarówno krajobraz rozciągający się za kościołem, jak i sam kościół oglądany z szerszej perspektywy. Podziwiany znad rzeki ciężki, murowany budynek dominuje nad okoliczną florą. Położenie kościoła na skarpie daje możliwość ucieszenia oczu rozpościerającym się od strony wschodniej widokiem na połączenie dwu rzek – Narwi i Bugu.

 

Kościół został zbudowany pomiędzy wiekiem XVI a XVII za sprawą dwojga książąt mazowieckich – Janusza III i Stanisława, inicjatorem natomiast był Wojciech Popielski z Popielżyna, pleban serocki. W późniejszych latach obiekt kilkakrotnie restaurowano i przebudowywano. Jest to późnogotycka budowla obronna, z basztami, jedną nawą główną i wyraźnie wyodrębnionym prezbiterium. Na fasadzie widnieje zegar słoneczny ozdobiony inskrypcją: „To pomnij czas ucieka, śmierć goni, wieczność czeka”. Ciekawym śladem serockiej historii są również pozostałości po kulach armatnich z 1914 roku.

 

Wnętrze kościoła ma typowy późnobarokowy wystrój; dominuje bogactwo dekoracji i różnorakie złocenia. Posadzka jest ulokowana nieco niżej niż wejście, dalej znajduje się proste prezbiterium i dwie zakrystie umieszczone symetrycznie, zbudowane w wątku krzyżowym. Nawa główna posiada zwieńczenie na planie kolebkowym, z nałożoną gwiaździstą siatką żeber. W kościele znajduje się wiele zabytków, m.in. obraz Stanisława Witolda Bieniasa pt.: „Cud nad Wisłą” oraz barokowe przedmioty, tj. ołtarz główny, na którym przedstawione jest Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława, ołtarz boczny św. Anny, ołtarz boczny św. Barbary, ambona, chrzcielnica. Kościół został wpisany do rejestru zabytków jako najcenniejszy zabytek Serocka.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską za środków finansowych Europejskiego
Funduszu Rybackiego Zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

europejski fundusz rybacki po ryby 2007-2013

Copyright © 2014-2021 jezioro24.pl. Realizacja: CREATIVE-IT, Pozycjonowanie stron: SeoBusiness.pl